Thursday, June 25, 2009

Äri tegemise mõte



Hiljuti Viitnalt läbi sõites leidsin seal uue söögikoha, mis Viitna Kõrtsile konkurentsi pakub. Jaanipäeva paiku Kuressaaret väisates ehmatas mind sealne uute supermarketite rohkus. Meelde tuli aeg, kus iga mees tegi hamburgeriputka või bensiinijaama, olenevalt sellest, mille naabrimees just püsti oli saanud. Naabril kliente käib, ma teen sama. 

Vestlesin just hiljuti ühe tuttavaga teemal, et Eesti ettevõtetel pole äriideed. Inspiratsiooni sai teema president Ilvese väljaütlemisest Josh Silvermaniga peetud mõttevahetuses, et ettevõtja pole mitte see, kes õigel hetkel tehase erastab vaid see, kes paneb kogu oma vara panti OMA idee teostamiseks. Ehmatav oli, et minu majandusharidusega vestluskaaslane jätkas seda mõtet selliselt: "jah, firma loomise idee on ju selle mahamüümine". Iseenesest loogiline, äritegevust  mõõdetakse selle kasumlikkuses. Minu mõte oli aga pigem selles, et ettevõtted toodavad kasumit midagi tootes.

Eesti ettevõtluskeskkond vajab kontseptsiooni vahetust. Kui majandustegevust iseloomustab ainult vahendusest teenitav kasum, siis pole tõesti vaja pikalt mõtelda. Näed kalaparve, traalid välja. Kui aga kala jääb vähemaks, ei aita teise traaleri ostmisest. Siis on vaja teha midagi muud. Oma toodete ja teenuste väljatöötamine on väärtus, mida on raske ära võtta. Sa sõltud enda oskustest, sa tunned seda läbi ja lõhki. Ma olen näinud Eestis palju ettevõtlikke inimesi, kellel on idee ja kes ei karda seda ellu viia, sõltumata sellest, mida teised ümberringi räägivad. Nad ei kopeeri naabri ideed, nad teevad midagi sellist, mida nad ise tahavad teha. Ja see on ettevõtlus, mille üle on põhjust uhkust tunda.

Tuesday, June 16, 2009

Let's share some stuff


There's this idea, that if you've got special tools to do a job then you should keep them to your self.

Our idea is to share our tools instead. So here's a one you may find useful. We call it a brand map. The idea behind the brand map is to illustrate all the inter-connections going on in any one brand's universe. It helps focus thinking of how a brand develops and grows, how it becomes relevant and where it may lose it's relevance. The brand map doesn't have a beginning or end: it's just an endless circle of interconnections that make the brand come alive.

The main effect of the brand map is to make people involved stop thinking linearly and instead makes thoughts holistic. Different positions on the map create different points of view. To have a strong brand means that all the views are similar. Enjoy!

Monday, June 15, 2009

Rebranding – an easy path?

This is a Time Line of a hypothetical rebranding process. Starting with background info harvesting and up to checkpoints in years to come. Substantial work is done in the first 6 months (give or take), but this map shows that brands need constant nurturing and development after the launch as well. Brands die when left on their own.

And then there are some delicate rebranding issues, that just can't be accomplished overnight and could take years to finish – better have a clear road map for that.

Of course this Time Line is not universal – it is a reference point, each case should be tailored regarding a specific product or brand and its environment. Visualising helps one to grasp an otherwise complicated process.

A downloadable pdf will be available at www.thebrandmanual.com on June 22.